Habita-ryhmä

Nuorten alle 18-vuotiaiden valmennusryhmä on nuoren urheilijan tukena

Nuorten alle 18-vuotiaiden ryhmä on vuosina 2000-2001 syntyneiden nuorten valmennusryhmä, johon on valittu 55 ikäluokkansa parasta hiihtäjää. Urheilijat on jaettu kahteen ryhmään VRUA (Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia) sekä muualla Suomessa asuvat ja opiskelevat. Ryhmä tukee nuoren urheilijan polkua leirityksillä, joiden antia on tehokkaan harjoittelun ohella kokonaisvaltaiseen urheilijan arkeen opastaminen.

Ryhmän tärkeimpiin kilpailuihin kuuluvat nuorten SM-kilpailujen ohella vuosittain järjestettävät nuorten Pohjoismaiden mestaruuskilpailut (PM), joka toinen vuosi järjestettävät Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit (EYOF) sekä neljän vuoden välein järjestettävät Nuorten Olympialaiset (YOG).

 

Alle 18-vuotiaiden valmennusryhmät 2017-2018

Ryhmän koordinaattori Jussi Simula, 044 371 6364, jussi.simula@vrua.fi
 

VRUA ryhmä

27

Muu Suomi ryhmä

28

2001

7

2001

7

Atte Huttunen

Iisalmen Visa

Julius Mäkinen

Kankaantaan Kisa

Akseli Nuutinen

Lahden Hiihtoseura

Eemil Helander

Keuruun Kisailijat

Valtteri Pennanen

Leppävirran Viri

Emil Liekari

Kouvolan Hiihtoseura

Eero Mannila

Oulun Hiihtoseura

Olli- Pekka Laitila

Kouvolan Hiihtoseura

Severi Honkonen

Perhon Kiri

Niilo Moilanen

Oulun Hiihtoseura

Leevi Virkkala

Sievin Sisu

Petteri Mattila

Teuvan Rivakka

Aapo Taipale

Vetelin Urheilijat

Jarkko Rantoja

Seinäjoen Hiihtoseura

2000

8

2000

7

Miska Poikkimäki

Sievin Sisu

Johannes Vuorela

Ylistaron Kilpa-Veljet

Petteri Koivisto

Kuhmo-Ski

Joonas Leppä

Kuoreveden Kärki

Aapo Tilli

Vehkalahden Veikot

Tomi Kyrönlahti

Jämsänkosken Ilves

Eelis Valikainen

Kalajoen Junkkarit

Pyry Mattila

Kouvolan Hiihtoseura

Juuso Mattila

Himangan Urheilijat

Joonas Sinkkonen

Imatran Urheilijat

Oskari Juutinen

Paltamon Urheilijat

Arttu Kaario

Jämsänkosken Ilves

Jaska Lius

Kankaantaan Kisa

Sameli Joronen

Seinäjoen Hiihtoseura

Wiljam Mattila

Keravan Urheilijat

2001

8

2001

6

Sara Niittyviita

Kouvolan Hiihtoseura

Vilma Ryytty

Iisalmen Visa

Ida Haapala

Espoon Hiihtoseura

Hilla Niemelä

Lempäälän Kisa

Siiri Kaijansinkko

Lappeen Riento

Roosa Riikola

Ylikiimingin Nuijamiehet

Roosa Vantaala

Lahden Hiihtoseura

Emilia Nissinaho

Ylikiimingin Nuijamiehet

Henna Hamari

Ounasvaaran Hiihtoseura

Eerika Konu

Kokkolan Veikot

Mikaela Karjalainen

Lahden Hiihtoseura

Lotta Kurttila

Liperin Hiihtoseura

Vilja Kauranen

Espoon Hiihtoseura

2000

6

Heidi Nikkinen

Kouvolan Hiihtoseura

Jasmin Kähärä

Mikkelin Hiihtäjät

2000

6

Ella Himanka

Kalajoen Junkkarit

Katariina Neuvonen

Mikkelin Hiihtäjät

Jemina Böök

Karihaaran Visa

Riina Hakala

Kuoreveden Kärki

Minerva Karppanen

Kiteen Urheilijat

Eveliina Toivanen

Karihaaran Visa

Saana Vuolle

Seinäjoen Hiihtoseura

Tuuli Liukkonen

Joutsan Pommi

Susanna Juhola

Kalajoen Junkkarit

Anniina Neuvonen

Mikkelin Hiihtäjät

   

Anni-Sofia Ankkuri

Seinäjoen Hiihtoseura