U18-ryhmä

Nuorten alle 18-vuotiaiden valmennusryhmä on nuoren urheilijan tukena

U18-ryhmä on vuosina 2001-2002 syntyneiden nuorten valmennusryhmä, johon on valittu 56 ikäluokkansa parasta hiihtäjää. Urheilijat on jaettu kahteen ryhmään VRUA (Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia) sekä muualla Suomessa asuvat ja opiskelevat. Ryhmä tukee nuoren urheilijan polkua leirityksillä, joiden antia on tehokkaan harjoittelun ohella kokonaisvaltaiseen urheilijan arkeen opastaminen.

Ryhmän tärkeimpiin kilpailuihin kuuluvat nuorten SM-kilpailujen ohella vuosittain järjestettävät nuorten Pohjoismaiden mestaruuskilpailut (PM), joka toinen vuosi järjestettävät Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit (EYOF) sekä neljän vuoden välein järjestettävät Nuorten Olympialaiset (YOG).

 

U18-ryhmä 2018/19

Ryhmän koordinaattori: Juho Halonen, puh. +358 40 558 3359, juho.halonen@vrua.fi

Valmentajat: 

         Juho Halonen                 Aku Nikander                Jaakko Halonen             Anni Ruostekoski             Juuso Joukas

Vuokatti-Ruka Urheiluakatemian ryhmä:

Tytöt:

Siiri Kaijansinkko, Lappeen Riento
Eerika Konu, Kokkolan Veikot
Lotta Kurttila, Liperin Hiihtoseura
Suvi Leinonen, Paltamon Urheilijat
Hilla Niemelä, Ikaalisten Urheilijat
Vilma Ryytty,   Iisalmen Visa
Julia Junkkala, Kankaantaan Kisa
Nea Kytäjä, Valkeakosken Haka
Sonja Leinamo, Valkeakosken Haka
Aino Pihlava, Ylöjärven Ryhti
Tuuli Raunio, Kyrön Voima
Hannah Smart, Paltamon Urheilijat
Veera Säisä, Iisalmen Visa
Sofia Tivinen, Mikkelin Hiihtäjät
Iitu Vuorma, Liperin Hiihtoseura

Pojat:                

Atte Huttunen, Iisalmen Visa
Kalle Ijäs, Ylöjärven Ryhti
Eero Mannila, Oulun Hiihtoseura
Akseli Nuutinen, Lahden Hiihtoseura
Valtteri Pennanen, Puijon Hiihtoseura
Saku Siren, Oulun Hiihtoseura
Aapo Taipale, Vetelin Urheilijat
Leevi Virkkala, Sievin Sisu
Matias Hyvönen, Lahden Hiihtoseura
Samppo Kumpumäki, Pyhäjärven Pohti
Matias Lautamäki, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Jaakko Mattila , Himangan Urheilijat
Veeti Pyykkö, Liperin Hiihtoseura
Eemeli Salmelin, Espoon Hiihtoseura
Iiro Uusitalo, Valkeakosken Haka

Muu Suomi:

Tytöt:

Ida Haapala, Espoon Hiihtoseura
Henna Hamari, Karihaaran Visa
Vilja Kauranen , Espoon Hiihtoseura
Sara Niittyviita, Kouvolan Hiihtoseura
Heidi Nikkinen , Kouvolan Hiihtoseura
Roosa Vantaala, Lahden Hiihtoseura
Nina Vänskä, Rantasalmen Urheilijat
Vilma Kanerva Valkeakosken Haka
Laura Kankkunen, Keravan Urheilijat
Minna Kukkonen, Karihaaran Visa
Sara Leppäsalmi, Multian Jyske
Elisa Mattila, Kouvolan Hiihtoseura
Helmi Peipinen, Ylikiimingin Nuijamiehet
Aino Vuorinen, Valkeakosken Haka
Taru Vuorinen, Espoon Hiihtoseura

Pojat:

Lauri Aaltonen, Kouvolan Hiihtoseura
Eemil Helander, Keuruun Kisailijat
Sakari Hynynen, Ski Jyväskylä
Petteri Mattila, Teuvan Rivakka
Niilo Moilanen, Oulun Hiihtoseura
Valtteri Heinimaa, Kangasalan Kisa
Jarkko Kukkonen, Karihaaran Visa
Ville Muhonen, Jämsänkosken Ilves
Onni Mäkelä, Keuruun Kisailijat
Veeti Seppälä, Ylöjärven Ryhti
Oskari Yli-Penttilä, Espoon Hiihtoseura