Maaliskuu (Ylöjärven Urheilijat)
![]() Saariselän lumileiri 2006 ja tuuletukset tunturilla. |
![]() Urheilijat ovat monessa mukana: Pirkan hiihto 2006 ja Julkujärven juomapisteeln huoltotehtävät. |
![]() Syysvaellusleiri 2007- valmiina vaellukseen. |
Hiihdon iloa Ylöjärvellä
Ylöjärven Urheilijoissa hiihtotoiminnan tarkoituksena on tuottaa iloa kaikille mukana oleville. Hiihtojaoston puheenjohtaja Kaija Vieruaho iloitsee, että myös hiihdon parista tulevat ystävät pitävät osaltaan harjoitukset mielenkiintoisina.
”Kaikkien toivomme löytävän oman paikkansa toiminnastamme: hiihtäjien, vanhempien, valmentajien. Kaikkien panos
toiminnalle on tärkeä”, Vieruaho sanoo.
Ylöjärven Urheilijoissa hiihtokoulu käynnistyy kouluvuoden alkaessa sulanmaan hiihtokoululla, jolloin harjoituksia on kerran viikossa torstaisin. Hiihtokoulun kutsuu koolle hiihtokoulun rehtori Jarmo Pusa.Hiihtokoluryhmiä on kuusi:
eskarilaiset,1.-2.-luokkalaiset,3.-4.-luokkalaiset, 5.-6.-luokkalaiset, 7.-8.-luokkalaiset sekä 9+-luokkalaiset.Jokaista ryhmää kohden on vähintään kaksi valmentajaa, osissa ryhmissä kolme.
”Näin voimme tasaisemmin huomioida lapsia ja heidän tarpeitaan hiihdon osalta.Varttuneemmat hiihtäjät
pitävät omia yhteisharjoituksia, vaikka harjoittelu onkin jo enemmän yksin puurtamista.”
Vuosi vuodelta suositumpi Saariselän leiri
Syksy lähtee liikkeelle sauvakävelylenkeillä ja pienempien osalta leikkimielisin harjoituksin.Syyskuussa on syysvaellusleiri, joka viime syksynä pidettiin Kurussa seurakunnan leirikeskuksessa.Siellä vaelluksen
lisäksi ohjelmassa oli jalkapalloa, saunomista ja yhdessä oloa. Syksyn ohjelmassa on myös pitkään ollut Jämin hiihto- ja vaellusleiri.
”Siellä ensin haemme tuntumaa hiihtoon hiihtoputkessa ja tämän jälkeen teemme vielä sauvakävelyvaelluksen, jonka pituus riippuu ikätasosta. Kotiin palaa väsynyt, mutta onnellinen joukkio.”
Pirkanmaalle lunta odotellessa ohjelmassa on jokavuotinen lumileiri Saariselällä viikolla 49. Leiri on vuosi vuodelta suositumpi, viime marraskuussa leirille osallistui 88 henkilöä.
”Tätä voisi kutsua varsinaiseksi perheleiriksi. Viikon ohjelmaan kuuluu hiihtoharjoitukset kaksi kertaa päivässä, leiriviesti ja viikon kohokohtana kylpyläpäivä.Viikon antina on mukava hiihtotuntuma ja siitä on hyvä jatkaa eteenpäin kohden talven ensimmäisiä kilpailuja”, Vieruaho sanoo.
Hiihtoharjoituksia pidetään lumen tultua kaksi kertaa viikossa: tiistaisin vapaalla ja torstaisin perinteisellä.
”Muutamana talvena olemme kärsineet huonosta lumitilanteesta, mutta valoa on näkyvissä tuleville vuosille kaupungin hankkimissa lumetuslaitteissa. Kesän tultua pidämme hiihtäjien kehityksen ja mielenkiinnon kannalta monipuolisuutta valttina, hiihtäjiämme on kesällä mm. pyöräilyn, yleisurheilun ja suunnistuksen
parissa. Osa erittäin hyvällä menestyksellä näissäkin lajeissa.”
Vieruaho toivoo hiihdon säilyvän tärkeänä osana lasten toimintaa, mikä synnyttää lajirakkauden ja antaa lapsille terveellisen elämän avaimet. Sen lisäksi tavoitteena on saada menestyksekkään nuorisohiihdon lisäksi uusia nimiä myös aikuisten kilpahiihdon pariin.
Lue lisää Ylöjärven Urheilijoista: www.ylojarvenurheilijat.fi



