Kilpailuaikataulu

TORSTAI 7.3.2019

klo 10.00-20.00                 Kilpailuradat auki
klo 13.00-19.00                  Kilpailutoimisto avoinna Hollolan uimahallilla
klo 15.00-19.00                  Intersport-myymälä avoinna jäähallilla
klo 16.00-18.00                  Virallinen harjoitteluaika kilpailuradoilla
klo 18.00                             Joukkueenjohtajien kokous Hollolan uimahallilla
klo 20.00                             Radat sulkeutuvat
 

PERJANTAI 8.3.2019

klo 7.00-19.00                    Kilpailutoimisto avoinna Hollolan uimahallilla
klo 8.30-17.00                    Kilpailuinfo avoinna stadionalueella
klo 10.30-17.00                  Ruokailumahdollisuus jäähallilla
klo 9.00-19.00                    Intersport-myymälä avoinna jäähallilla
klo 7.00-8.50                      Kilpailuradat auki
klo 9.00                               Sprintti perinteisellä hiihtotavalla
klo 9.00                               N14/M14 karsinta
10.05-10.40                       Radat auki jatkoon menneille urheilijoille ja pooleille ennen erävaiheita 
klo 10.45-12.30                  N14/M14 erävaiheet
klo 13.30                             N14/M14 palkintojenjako kilpailualueella, 12 parasta palkitaan,  kokoontuminen 13.15 palkintojenjakopaikalla, kolme parasta ohjataan mediatilaan haastatteluihin välittömästi palkintojen jaon jälkeen
klo 12.30-12.55                  Radat auki urheilijoille ja pooleille ennen toista karsintaa
klo 13.00                             N16/M16 karsinta
noin klo 14.10-14.55         Radat auki jatkoon menneille urheilijoille ja pooleille ennen erävaiheita
klo 15.00-16.45                  N16/M16 erävaiheet
klo 17.00                              N16/M16 palkintojenjako kilpailualueella, 12 parasta palkitaan, kokoontuminen 16.45 palkintojenjakopaikalla, kolme parasta ohjataan mediatilaan haastatteluihin välittömästi palkintojen jaon jälkeen 
klo 18.00-20.00                  Virallinen harjoitteluaika
klo 18.00                             Joukkueenjohtajien kokous Hollolan uimahallilla
klo 20.00                             Radat sulkeutuvat
 

LAUANTAI 9.3.2019

klo 7.00-19.00                    Kilpailutoimisto avoinna Hollolan uimahallilla
klo 9.30-16.00                    Kilpailuinfo avoinna stadionalueelal
klo 10.30-17.00                  Ruokailumahdollisuus jäähallilla
klo 9.00-18.00                    Intersport-myymälä avoinna jäähallilla
klo 7.00-9.50                      Kilpailuradat auki
klo 9.45                               Kilpailujen avaus
klo 10.00                             Henkilökohtainen kilpailu vapaalla hiihtotavalla
                                             N13, M13, N14 3 km
noin klo 11.45-12.30         TAUKO, radat auki
noin klo 12.30                     M14, N15, M15, N16 5 km, M16 8 km (5 km+3 km)
klo 17.00                             Joukkueenjohtajien kokous Hollolan uimahallilla
klo 18.00                            Palkintojenjako Salpakankaan koululla, Salpahallissa, 25 parasta/sarja palkitaan, kokoontuminen klo 17.40 Salpahallilla
klo 17.00-19.00                  Virallinen harjoitteluaika
klo 20.00                            Radat sulkeutuvat

Joka sarjan kolmelle parhaalle on pikapalkintojenjako välittömästi sarjan tulosten valmistuttua kilpailualueella. Pikapalkintojenjaon jälkeen urheilijat ohjataan haastatteluun mediatilaan.
 

SUNNUNTAI 10.3.2019

klo 8.00-                             Kilpailutoimisto avoinna kilpailun päättymiseen asti Hollolan uimahallilla
klo 9.30-15.00                    Kilpailuinfo avoinna stadionalueella
klo 10.30-15.00                  Ruokailumahdollisuus jäähallilla
klo 9.00-14.00                    Intersport-myymälä avoinna jäähallilla
klo 8.00-9.50                      Kilpailuradat auki
klo 10.00                            Viestit perinteisellä hiihtotavalla
klo 10.00                             M16 3x5 km
klo 11.00                             N16 3x3 km
klo 11.55-12.25                  Radat auki urheilijoille ja pooleille 
klo 12.00                             N16/M16 palkintojenjako kilpailualueella, 10 parasta joukkuetta palkitaan,  kokoontuminen 11.45 palkintojenjakopaikalla, kolme parasta joukkuetta ohjataan mediatilaan haastatteluihin välittömästi palkintojen jaon jälkeen
klo 12.30                             M14 3x3 km
klo 13.15                             N14 3x3 km
klo 14.30                             N14/M14 palkintojenjako kilpailualueella, 10 parasta joukkuetta palkitaan, kokoontuminen 14.15 palkintojenjakopaikalla, kolme parasta ohjataan mediatilaan haastatteluihin välittömästi palkintojen jaon jälkeen 
Hopeasompalipun luovutus seuraavalle kilpailunjärjestäjälle
Kilpailujen päätös.