U18 Fennovoima -ryhmä

Nuorten alle 18-vuotiaiden valmennusryhmä on nuoren urheilijan tukena

U18 Fennovoima - ryhmä on vuosina 2002-2003 syntyneiden nuorten valmennusryhmä, johon on valittu tänä vuonna 60 ikäluokkansa parasta hiihtäjää. Urheilijat on jaettu kahteen ryhmään; VRUA (Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia) sekä muualla Suomessa asuvat ja opiskelevat. Ryhmä tukee nuoren urheilijan polkua leirityksillä, joiden antia on tehokkaan harjoittelun ohella kokonaisvaltaiseen urheilijan arkeen opastaminen.

Ryhmän tärkeimpiin kilpailuihin kuuluvat nuorten SM-kilpailujen ohella ensi vuonna Ruotsissa järjestettävät nuorten Pohjoismaiden mestaruuskilpailut (PM) sekä Sveitsin Lausannessa järjestettävät Nuoren Olympialaiset (YOG) YOG 9.-16.1.2020.
 

U18 Fennovoima-ryhmä 2019/20

Ryhmän koordinaattori: Juho Halonen, puh. +358 40 558 3359, juho.halonen@vrua.fi

Valmentajat: 

         Juho Halonen                 Aku Nikander                Jaakko Halonen             Anni Ruostekoski             Juuso Joukas

Vuokatti-Ruka Urheiluakatemian ryhmä (jako alustava)

Tytöt (14)

Julia Junkkala, Kankaantaan Kisa
Nea Kytäjä, Valkeakosken Haka
Sonja Leinamo, Valkeakosken Haka
Aino Pihlava, Kankaantaan Kisa
Tuuli Raunio, Kankaantaan Kisa
Hannah Smart, Paltamon Urheilijat
Iitu Vuorma, Liperin Hiihtoseura
Venla Järvelä, Paltamon Urheilijat
Suvi Kemppainen, Hyrynsalmen Isku
Fanny Kukonlehto, Valkeakosken Haka
Saara Mattila, Valkeakosken Haka
Elsa Torvinen, Ylöjärven Ryhti
Eevi-Inkeri Tossavainen, Savonlinnan Hiihtoseura

Pojat (14)      

Matias Hyvönen, Lahden Hiihtoseura
Jussi Hyytiäinen, Jämsänkosken Ilves
Jaakko Mattila , Himangan Urheilijat
Ville Muhonen, Jämsänkosken Ilves
Veeti Pyykkö, Liperin Hiihtoseura
Eemeli Salmelin, Espoon Hiihtoseura
Iiro Uusitalo, Valkeakosken Haka
Niko Anttola, Karihaaran Visa
Eemil Juntunen, Iisalmen Visa
Topias Kemppi, Espoon Hiihtoseura
Elias Mäkinen, Kankaantaan Kisa
Konsta Mäntyvaara, Kankaantaan Kisa
Tuomas Ruuskanen, Keravan Urheilijat
Luukas Siitonen, Ski Jyväskylä


Muu Suomi

Valmentajat: Aku Nikander, Anni Ruostekoski ja Juuso Joukas

Tytöt (17)

Laura Kankkunen, Keravan Urheilijat
Veera Kontkanen, Liperin Hiihtoseura
Sara Leppäsalmi, Kuoreveden Kärki
Elisa Mattila, Kouvolan Hiihtoseura
Jonna Vestenius, Karihaaran Visa
Pinja Aaltonen, Espoon Hiihtoseura
Eeva Haasanen, Vantaan Hiihtoseura
Iida Haukilahti, Vetelin Urheilijat
Iiris Helander, Keuruun Kisailijat
Helmiina Lantta, Savonlinnan Hiihtoseura
Ilana Onnela, SkiTeam 105
Kerttu Pirneskoski, Karihaaran Visa
Sanni Pulkkinen, Karihaaran Visa
Aino Pääkkönen, Ski Jyväskylä
Sanni Räisänen, Ski Jyväskylä
Maija Tiainen, Kerimäen Urheilijat
Iida Vuollet, Kalajoen Junkkarit

Pojat (15)

Valtteri Heinimaa, Kangasalan Kisa
Jarkko Kukkonen, Karihaaran Visa
Onni Mäkelä, Keuruun Kisailijat
Juho Repo, Simpeleen Urheilijat
Antti Rolig, Ski Jyväskylä
Oskari Yli-Penttilä, Espoon Hiihtoseura
Santeri Kirjavainen, Puijon Hiihtoseura
Lasse Komu, Iisalmen Visa
Tuukka Kupiainen, Kankaantaan Kisa
Ike Melnits, IF Sibbo-Vargarna
Eero Rantala, Vehkalahden Veikot
Benjamin Tasa, Vehkalahden Veikot
Oskari Toivanen, Lahden Hiihtoseura
Leevi Vuorinen, SkiTeam 105